Preot Vasile Vaida

Preoți slujitori Ianuarie 14, 2013

Preotul Vasile Vaida s-a născut la 26 ianuarie 1953, în satul Leurda-Gârbăul Dejului, comuna Cășeiu, județul Cluj. Urmează școala primară în comuna natală,  liceul teoretic în orașul Călimănești, județul Vâlcea (1972), Facultatea de Teologie din Sibiu (1976), doctorand la Universitatea Al. I.Cuza Iași(1997), doctor în filosofie(2001).

Între anii 1976-1977 este diacon la Episcopia Aradului, apoi diacon la Mitropolia Moldovei și Bucovinei Iași(1977-1983),  preot paroh la parohia Atanasie și Chiril, Podgoria Copou Iași(1983-1986),preot paroh la parohia Sfântul Nicolae Copou Iași(1986 până în prezent).

Din 1978-1986 este casier la Mitropolia Moldovei și Bucovinei Iași.

Din 1986-1991 este inspector bisericesc la Mitripolia Moldovei și Bucovinei Iași.

Din 1991-2000 este profesor de religie la Școala Normală Vasile Lupu Iași și la Seminarul Teologic Sfântul  Vasile Iași.

Din 2001-2003 a predat Arta creștină la Universitatea de Arte din Iași.

Pe lângă activitatea pastoral-misionară  și administrativă a restaurat următoarele biserici:

Biserica monument istoric Atanasie și Chiril-Podgoria Copou Iași

Capela Sfinții Trei Ierarhi, de la Școala Normală Vasile Lupu Iași

Biserica de lemn Sfântul Isaia, din satul Cârlig, comuna Popricani, jud.Iași

Biserica Sfântul Nicolae Copou Iași

Biserica Sfanta Cuvioasa Parascheva Iasi

A construit:

Casa parohială la Podgoria Copou Iași (actualmente Mânâstirea Copou Iași)

Capela mortuară, clopotnița, fântâna cu cruce ,bustul în bronz al ctitorului Nicolae Iorga, la biserica Sfântul Nicolae Copou Iași

Biserica  Militară Sfântul Mare Mucenic Gheorghe si Binecredinciosul Voievod Ștefan cel Mare și Sfant, Copou Iași, clopotnița acestei biserici

Odata cu resfințirea bisericii Atanasie și Chiril-Podgoria Copou Iași, la data de 8 noiembrie 1985,  pentru activitatea depusă, primește distincția de iconom din partea Prea Fericitului Părinte Teoctist, Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române

Primește distinctia  de iconom – stavrofor la data de 6 decembrie 1998 , din partea Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Daniel

Primeste diplomă de vrednivicie la data de 15 octombrie 2000, pentru merite deosebite aduse la construirea bisericii militare de către Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Daniel  (actualmente Patriarh al Bisericii Ortodoxe Române).